jaro

Haruki Murakami: Spisovatel z dalekého Japonska

Haruki Murakami je současný a velmi oblíbený japonský spisovatel. Narodil se roku 1949 v Kjótu, ale většinu svého mládí prožil v Kóbe. Jeho otec byl synem buddhistického mnicha. Oba rodiče vyučovali japonskou literaturu. Snad i to byl podnět, který jej přivedl na spisovatelskou dráhu. Byl výrazně ovlivněn západní kulturou, zejména hudbou a literaturou. Tento vliv je patrný i v jeho dílech a často je díky němu oddělován od ostatních japonských spisovatelů.

Život a záliby nadaného psavce

Murakami studoval divadelní umění na univerzitě v Tokiu. První práci získal v prodejně hudebních desek, což je i autobiografický prvek patrný v jeho nejznámějším díle – Norském dřevu. Před koncem studií, společně se svou ženou Joko, si otevřel jazzový bar fungující v noci. Mezi jeho velké záliby patří běh. Na toto téma vznikla i kniha O čem mluvím, když mluvím o běhání. Murakami náruživě miluje maraton, ačkoliv s během začal až ve 33 letech, v roce 1996 uběhl ultramaraton, což je závod na 100 kilometrů.

Romantika, smutek i tragédie

  • Norské dřevo: Nejznámější dílo autora popisuje romantický i tragický milostný příběh o lásce devatenáctiletého chlapce k dívce, která trpí psychickými problémy. Svůj název dostala kniha podle písně The Beatles – Norwegian wood.
  • Podivná knihovna: Pokud chodíte do knihovny, dávejte si pozor, mohlo by se stát, že se náhle promění v záhadné bludiště s nekonečnými chodbami, zamčenými dveřmi a celou.
  • Sputnik, má láska: Kniha vypráví o složitém trojúhelníku, melancholické lásce, životních prioritách. Odehrává se na jednom malém řeckém ostrůvku.
  • Na jih od hranic, na západ od slunce: Příběh o ztrátách a nálezech, osudu, náhodách a tajemství. Opět je zde motiv milostného trojúhelníku. Hadžime má manželku, dvě krásné děti. Najednou se však vynoří tajemná Šimamoto, jeho láska z dětství.
  • Muži, kteří nemají ženy: Sedm povídek, jejichž pojítkem jsou osamělí muži, kteří z různých důvodů přišli o své manželky, milenky či přítelkyně.

Žhavá novinka v prodeji

Pokud vás knihy zaujaly, Haruki Murakami právě vydal i jednu knižní novinku s názvem Komturova smrt. Bezejmenný vypravěč, který se živí vytvářením portrétů, dostane pracovní nabídku, která se neodmítá.


Komentáře k článku

Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek