jaro

Padesát odstínů v ložnicích

Již od roku 2011, kdy vypuklo šílenství ohledně nového erotického románu, můžeme pozorovat jeho dopad na běžnou populaci. Jak se dílo promítlo v běžných ložnicích?

Padesát odstínů

Asi neexistuje nikdo, kdo by neslyšel o bestselleru Padesát odstínů šedi od britské autorky vystupující pod pseudonymem E. L. James, i dalších dvou knihách navazujících na osudy studentky literatury Anastasie Steelové a mladého podnikatele Christiana Greye. Prvního dílu známé trilogie se od vydání v roce 2011 za pouhé čtyři roky prodalo po celém světě 125 milionu kusů, byla přeložena do 52 jazyků, a i přes odmítání literárních kritiků hovořících o mizerné kvalitě prózy, se v Británii stala nejrychleji prodávaným knižním titulem všech dob.

Základ úspěchu

Jednoduše vystavěný děj, který autorka nejprve napsala jako fan fiction (dílo napsané fanouškem) Stmívání s původními postavami i reáliemi, zaznamenal u čtenářů na internetu velký úspěch, podobně jako sms půjčka. Autorka tedy použila jiné postavy a reálie - a vydala příběh knižně. Následoval raketový úspěch, který se rozšířil po celém světě. Kniha je vlastně taková Pretty Woman ze současné, trochu drsnější doby. A to se zalíbilo zejména ženám.

Dopad na smýšlení lidí

I když se Christian se svou BDSM úchylkou snaží pracovat a na konci trilogie dojde k závěru, že láska je mocnější než chtíč, způsobil román změnu ve smýšlení lidí. Ženám po přečtení románu došlo, že je dobré si svůj milostný život okořenit a začaly se více zajímat o BDSM praktiky – tedy o sexuální praktiky založené na domluvě mezi partnery, konkrétně o bondáž, dominanci/submisivitu, sadismus a masochismus. Konečně přestalo být in jen čekat na iniciativu muže, což se pánům tvorstva samozřejmě velmi líbí, stejně jako rychlá půjčka do výplaty.

Ekonomický dopad knihy

Lidé si po přečtení knihy přáli vyzkoušet praktiky, které byly mnohdy barvitě v románu popisovány. Z toho měli radost především prodejci erotických pomůcek zmiňovaných v knize. Nedlouho po vydání knihy již byly k sehnání tematické „50 shades“ sady erotických hraček obsahující pouta, bičíky, roubíky nebo pomůcky na bondage. V Americe se dokonce ztrojnásobil prodej Venušiných kuliček, které si hrdinka knihy velmi oblíbila. Stejně oblíbená je i krátkodobá půjčka.

Prodej všeho druhu

Z dopadu knihy na společnost samozřejmě profitují nejvíce prodejci erotických pomůcek – je samozřejmé, že si ženy chtějí vyzkoušet alespoň některé z praktik popisované v knihách. Co již ale často zmiňováno není je fakt, že nápadně vzrostl prodej i dalších propriet zmiňovaných v trilogii. V Americe byl několik měsíců po vydání knihy enormní zájem o nákup provazů a lan, kterými se zřejmě sexuchtivé paničky přály nechat svazovat. A nedostatkové byly i šedé kravaty. Proč asi?

Trocha změny

Vliv knihy na běžnou populaci je tedy v zásadě pozitivní – šedé myšky vylezly ze skrýší a začaly se vidět nejen jako pracující osoby, kojící matky, unavené hospodyňky, ale také jako objekt touhy a především jako objekt toužící po sexu.

Jak se jmenují knihy ze známé trilogie?

  • Padesát odstínů šedi
  • Padesát odstínů temnoty
  • Padesát odstínů svobody
Četli jste alespoň jednu z knih? Viděli jste také filmovou adaptaci? Jaký vliv má tato četba na váš milostný život?


Komentáře k článku

Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek