jaro

Poutník z Brazílie

Paulo Coelho je současný největší žijící brazilský spisovatel. Živil se jako novinář, dramatik, scenárista, textař a spisovatel. V roce 1996 byl dokonce jmenován jako zvláštní poradce programu UNESCO. Píše psychologické romány, jejichž ústředními tématy jsou rozvoj osobnosti člověka, životní hledání, duchovní rozvoj a zodpovědnost. Jeho dílo Alchymista se stalo světovým bestsellerem a nejznámější brazilskou knihou.

Od drog ke katolicismu

Coelho se narodil roku 1947 v Rio de Janeiru do katolické rodiny a už od dětství se toužil stát spisovatelem. Jeho rodiče tento sen nepodporovali a třikrát jej dokonce umístili do psychiatrické léčebny, kde se musel podrobit elektrošokové terapii. Studoval práva, ale školu nedokončil. V 60. letech jej okouzlilo hnutí hippies, ale i svět drog. Zajímal se o magii Aleistera Crowleyho. V 80. letech ale přišel zlom a spisovatel se přiklonil ke katolicismu a vykonal dlouhou pouť do Santiaga de Compostela. Poté cestoval po Evropě a Asii. V roce 1995 se stal rytířem Řádu umění a literatury.

Putování za lidskými osudy

  • Alchymista: Příběh vypráví o španělském pastýři a jeho cestě za pokladem. Při svém putování objevuje životní hodnoty, učí se naslouchat svému srdci a plní si svá přání.
  • Veronika se rozhodla zemřít: Veronika je mladá dívka, která má hezký život, ale něco jí v něm chybí. A tak se jednoho dne rozhodne spáchat sebevraždu. Přežije, dostává se do psychiatrické léčebny, kde se však dozví, že její srdce bylo nenávratně poškozeno a zbývá jí jen pár dnů života. Co když ale zjistí, že svět je přece jen krásné místo?
  • Jedenáct minut: Hlavní hrdinkou knihy je prostitutka Mária, která odcestuje ze své rodné země. Na své pouti poznává mnoho zajímavých lidí. Třeba malíře portrétů.
  • Vyzvědačka: Vyzvědačka je název románu o tanečnici, kurtizáně a špionce Matě Hari, která šokovala publikum a byla před sto lety popravena za velezradu.

Coelho i do kabelky

Coelho v posledních letech vydává i tématicky laděné roční diáře ke svým knihám. Obsahují nejlepší citáty z knih, životní pravdy a moudra. A samozřejmě nechybí krásné barevné ilustrace a celkový design diářů. Každý z nich je zaměřen na nějaké téma, například alchymie života nebo svoboda a životní pouť.


Komentáře k článku

Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek